Past Winners


A list of the history of the Florida Flute Association Young Artist Winners & Selections from High School and College. From 1982 until now.

  HIGH SCHOOL COLLEGE
1982 Orlando   Boehm Nel Cor Piu
1. Bill Treat
1983 Gainesville Faure Fantasie
1. Carol Meeter
2. Jennifer Echols
3. Mary Ann Kelly
Hindemith Acht Stucke & Enesco Cantabile & Presto
1. Sarah Sharpe
2. Leslie Lamb
3. Julianna Moore
1984 Lakeland Honegger Danse de la Chevre &
JS Bach Sonata Eb
1. Jennifer Echols
2. Johanna Prather
3. Francesca Arnone
CPE Bach Partita & Karg-Elert Caprice 11 &
Hindemith Sonata
1. Leslie Lamb
2. Janet Axelrod
3. Amy Edmondson
1985 Cocoa Beach Telemann Fantasie 7 &
Mozart Concerto G
1. Monica Jeffries
2. Linglin Shih
3. Kyle Tolar
Muczynski 3 Preludes &
Taffanel Andante Pastorale et Scherzando
1. Laura McTaggart
2. Beth Sylvester
3. Robert Neale
1986 Deland Honegger Danse de la Chevre &
Mozart Concerto D
1. Renee Rosner
2. Michelle Stewart
3. Claire Waistell
JS Bach Partita &
Gaubert Nocturne et Allegro Scherzando
1. Beth Sylvester
2. Julie Nelson
3. Monica Jeffries
1987 Tampa Boehm Nel Cor Piu
1. Frank Ahlborn
2. Barbara Sakezles
3. Carole Morrison
Bozza Image & Demersseman 6th Solo
1. Pamela Freeman
2. Kendra Charlton
3. Marjorie Bollinger
1988 Orlando Chopin Rossini Variations
1. Jennifer Ragsdale
2. Laura Bailey
3. Laura Rushing
Busser Prelude & Scherzo
1. Julie Nelson
2. Pegge Jastremski
3. Maria Busch
1989 Gainesville Kennan Night Soliloquy
1. Sandra Wang
2. Laura Lohman
3. Donna Espeut
Kuhlau Divertissement 5
1. Kim Geatches
2. Jennifer Ragsdale
3. Barbara Wolert
1990 Deland Molique Andante & JS Bach Badinerie
1. Melissa Kirby
2. Laura Lohman
3. Carissa Wilson (tie)
3. Christine Gentry (tie)
3. Jessica Scott (tie)
Martin Ballade
1. Tamara Thweatt
2. Maureen O’Donnell
3. Melissa Miller
1991 Deland Ganne Andante & Scherzo
1. Ellen Dooley
2. Jeanette Pliske
3. Kim Traczyk
Schubert Intro & Variations
1. Erika Leake
2. Melissa Miller
3. Kelly Hutchison
1992 Deland Faure Fantasie
1. Janna Marshall
2. Shante Gordon
3. Kim Arkin
Doppler Hungarian Fantasy
1. Laura Rushing
2. Melissa Knight
3. Stephanie Caputo
1993 Melbourne Briccialdi Carnival of Venice
1. Elizabeth Kelsey
2. Asis Reyes
3. Rachel Marckioli
Griffes Poem
1. Stephanie Caputo
2. Amy Tompkins
3. Kim Traczyk
1994 Melbourne JS Bach Sonata E major
1. Dallas Rutland
2. Anthony Morejon
3. Kay Fachko (tie)
3. Kim Arkin (tie)
CPE Bach Concerto G major
1. Amy Tompkins
2. Christina Sapp
3. Joshua Carter
1995 Palm Beach Camus Chanson & Badinerie
1. Erin Cain
2. Dallas Rutland
3. Kay Fachko
Taffanel Andante Pastoral & Scherz.
1. Asis Reyes (tie)
1. Anthony Morejon (tie)
3. Ramona Mangro
1996 Palm Beach Mozart Concerto D
1. Kelli Kathman
2. Dallas Rutland
3. Helen Phillips
Dutilleux Sonatine
1. Natalie Boyd
2. Lynn Boland
3. Ramona Mangro
1997 Tampa Hue Fantasie
1. Dallas Rutland
2. Vivana Cumplido (tie)
2. Ryan Turnau (tie)
3. Crystal Short
Taffanel Mignon Fantasie
1. Ramona Mangro
2. Carolyn Gill
3. Kelley Friedt
1998 Tampa Kuhlau Divertissement 5
1. Daniel Stein
2. Elam Ashman
3. Erica Bass
Burton Sonatine
1. Belinda Batson
2. Krista Jobson
3. Tammy Pepper
1999 Tampa Hanson Serenade
1. Elam Ashman
2. Amber Von Ende
3. Marianna Dargie
Sancan Sonatine
1. Louisa West
2. Judith Kallenberg
3. Nancy McCaskill (tie)
3. Craig Leake (tie)
2000 Tampa Enesco Cantabile & Presto
1. Daniel Stein
2. Denise Fizzuoglio
3. Iain Dunn-Roberts
Casella Sicilienne & Burlesque
1. Erica Peel
2. Troy Paolantonio
3. Nancy McCaskill
2001 Tampa Perilhou Ballade
1. Helen Kong
2. Abbe Finberg
3. Katherine Hardy
Schubert Introduction Theme & Variations, Mvts. 1, 3, 5
1. Troy Paolantonio (tie)
1. David Suarez (tie)
2. Kathleen Guthrie
2002 Orlando Chaminade Concertino
1. Sara Ehrich
2. Cristina Lundblad
3. Carmen Smith
Liebermann Sonata
2. Helen Phillips Newhouse
2. Ana Abreu
3. Nicole Wittlin
2003 Orlando Faure Fantasie
1. Helen Kong
2. Fuko Tsuruta
3. Alice Kaplun
Nielsen Concerto
1. Erica Peel
2. Ryan Clinite
3. Rebecca Wolsten Croft
2004 Daytona Beach Hue Fantasie
1. Ashley Stahl
2. Elizabeth Kocses
3. Hery Paz (tie)
3. Alice Kaplun (tie)
Dutilleux Sonatine
1. Ryan Clinite
2. Amy Pettys
3. Rebecca Wolsten Croft
2005 Daytona Beach Hindemith Sonata
1. Alice Kaplun (tie)
1. Elizabeth Kocses
3. Viviana Santiago
Ibert Concerto III
1. Fabian Alvarez
2. Jessey Howard
3. Linsey Smith
2006 Altamonte Springs Kennan Night Soliloquy
1. Christie Olsen
2. Rithika Ramamurthy (tie)
2. Katherine Kelly (tie)
3. Viviana Santiago
Martin Ballade
1. Ashley Stahl
2. Megan Szymanski
3. Oderlyn Gutiez (tie)
3. Lindsey Waite (tie)
2007 Altamonte Springs Taffanel Andante Pastorale et Scherzettino
1. Jenna Brixius
2. Matthew Garvin
3. Kaitlin McAleer
Prokofiev Sonata in D, Op. 94III, IV
1. Megan Szymanski
2. Michelle Sellers
3. Alice Kaplun
2008 Altamonte Springs Gaubert Nocturne et Allegro Scherzando
1. Lydia Carroll
2. Christine Olsen
3. Samantha Stephens
Ibert Concerto For Flute, Mvts I and II
1. Jessica Gist
2. Ashley Stahl
3. Daryl Thompson
2009 Altamonte Springs Chaminade Concertino, op. 107
1. Jacqueline Berndt
2. Gustavo Rodriguez
3. Rachelle Crowel
Muczynski Sonata, op. 14, mvts III and IV
1. Daryl Thompson
2. Ashley Stahl
3. John Brennan
2010 Orlando Hanson Serenade
1. JingPing He
2. Erica Barden
3. Allison Watkins
Dutilleux Sonatine
1. Alicia Mielke
2. Laura Kaufman
3. Heather Nagy
2011 Orlando Poulenc Sonata, Mvts I and II
1. Jake Chabot
2. Alexander Ishov
3. Derrick Yousefi
Reinecke Sonata “Undine”, Mvts I, II and III
1. Catherine Broyles
2. Blair Francis
3. Nicole Routhier
2012 Orlando Hindemith Sonata, Sehr lebhaft and Marsch
1. Alexander Ishov
2. Hannah Fell
3. Emma Silberstein
Sancan Sonatine
2. Meekyoung Lee (tie)
2. Allison Watkins (tie)
3. Kate Nichols
2013 Orlando Enesco Cantabile and Presto
1. Stephen Barton
2. Caroline Shaffer
3. Rebecca Tutunick
Liebermann Sonata Opus 23, Lento con rubato and Presto energico
1. Meera Gudipati
2. Ryan Zerna
3. Adriane Hill
2014 Orlando Hanson Serenade
1. Seoyeon Baik
2. Rebecca Tutunick
3. Izak Kertznus
Nielsen Concerto, Allegro Moderato
1. David Le
2. Kenneth Cox
3. Anna Laura Williams
2015 Orlando Hue Fantasie
1. Alejandro Lombo
2. Thomas Swanson
3. Stephen Barton
Martin Ballade
1. Hyejeong Ryu
2. Vivian Lee
3. Samantha Marshall
2016 Orlando Chaminade Concertino
1. Seoyeon Baik
2. Megan Burkhead
3. Benjamin Tillinger
Bozza Agrestide
1. Zach Warren
2. Thomas Swanson
3. Laura Papit
2017 Orlando Hindemith Sonata for flute and piano, Heiter bewegt and Sehr langsam
1. Benjamin Tillinger
2. Aaron Rib
3. Alexandra McGuire
Martinu Sonata for flute and piano, Adagio and Allegro poco moderato
1. Gyuri Kim
2. Tristan Magruder
3. Madeline Cawley

Last Modified 2/05/17



Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.