Program Guide


2020 FFA PROGRAM GUIDE

(As of November 25th. Check back for any updates)

Times and Rooms subject to change

 

For a PDF printable version, click HERE

 

 

*Bring your flute/piccolo and a music stand

FRIDAY, JANUARY 24, 2020

Time                                                                                                                                                                       Room
1:00-8:15         FFA Registration Open                                                                                                                  Ballroom Foyer
1:00-6:00        Exhibits Open                                                                                                                                  Vista & Marco A/B/C
2:00-3:30        College Young Artist Finals                                                                                                           Sanibel
3:00-3:45         *Open Small Ensemble Reading – TBA                                                                                     Cove
3:00-4:15         Florida Flute Orchestra Rehearsal – Paige Long                                                                      Capri
4:00-5:00        *Open Flute Choir Reading – TBA                                                                                               Cove   
4:00-5:30        High School Young Artist Finals                                                                                                   Sanibel           
4:30-5:20        Teachers Flute Orchestra Rehearsal #1 – Shaul Ben-Meir                                                      Capri
5:00-5:45        Concert: Music Techies –Hummel/Dunbar                                                                                Augusta A/B
5:30-6:50        Senior Honors Choir Rehearsal #1 – Jose Eslava                                                                      Belle Isle
5:30-6:50        Junior Honors Choir Rehearsal #1 – David Suarez                                                                   Cove
6:00-6:45        Friday Night Lights – Kunzer/Large                                                                                             Augusta A/B
6:00-6:45        Etude of the Week LIVE!                                                                                                                Cove
6:15-7:20         U.S. Army Old Guard Baroque Ensemble Rehearsal                                                               Sanibel
7:30-8:00        U.S. Army Old Guard Baroque Ensemble Performance                                                          Sanibel
8:00-9:30        CONCERT: Sarah Jane Young and Ernesto Fernandez                                                             Sanibel

                                   

SATURDAY, JANUARY 25, 2020

                                                                                                                                                                        
7:45-8:15pm    FFA Registration Open                                                                                                                  Ballroom Foyer
8:00-8:45         Teachers Flute Orchestra Rehearsal #2 – Shaul Ben-Meir                                                      Sanibel
8:00-8:45         * Baroque Flute Dances – Eva Amsler                                                                                         Capri 
9:00-9:45         Concert: Flute Gems – Berquist/Price                                                                                          Augusta A/B
9:00-9:45         Florida Flute Orchestra Rehearsal #2 – Paige Long                                                                  Sanibel
9:00-9:45         Careers in Music Workshop – Michelle Stanley                                                                         Belle Isle
9:00-10:30       Advanced Masterclass #1 – Paul-Edmund Davies                                                                    Capri
9:00-6:00pm    Exhibits Open                                                                                                                                  Vista & Marco A/B/C
10:00-11:30     Flute Choir Showcase – FFO, USF, First Coast                                                                            Sanibel
10:30-11:30     Orchestral Master Class Winners: Troy Paolantonio                                                                 Cove
11:00-11:45      Concert: Woodwind Delights – Schultz, Garcia, Youngblood                                                  Augusta A/B
11:00-11:45     *Double Tonguing Workshop – Charlene Cannon                                                                     Belle Isle
11:30-12:00     Concert: Central Florida Sunshine Flute Choir                                                                            Hotel Lobby
12:00-12:50     Senior Honors Choir Rehearsal #2 – Taylor Irelan                                                                    Capri
12:00-12:50     Junior Honors Choir Rehearsal #2 – Jodi Boedekker                                                                Belle Isle
12:15-1:10         Concert: Tour de Flutes – Bull/Bennett                                                                                      Augusta A/B
12:30-12:50     Concert: Daytona State College and Community Choir                                                            Hotel Lobby
1:00-1:45         South Florida Flute Orchestra Rehearsal – Shaul Ben-Meir                                                     Sanibel
1:00-1:45         Concert: PRISM CONCERT– Kunzer, Stoner, Garcia, Large, Phillips, Benson                         Capri
1:00-2:00        Middle & High School Master Class – Ernesto Fernandez                                                          Cove
2:00-3:30        Flute Choir Showcase – SFFO, FL Southern Univ., Gainesville                                                  Sanibel
2:00-2:45         Concert: French Connections – duToit/Grim                                                                               Capri
2:00-2:20         Concert: Tallahassee Flute Club                                                                                                     Hotel Lobby
3:00-3:45         Concert: Evolution – Amsler/Stanley/Traverso Calore                                                              Augusta A/B
3:00-3:45         *Performance Anxiety Workshop – Nicholas Pallesen                                                              Belle Isle
4:00-4:45        *Motion Picture Soundtrack Presentation – Paul-Edmund Davies                                         Sanibel
5:45-6:30         Concert: The Evening News – Flute New Music Consortium                                                   Augusta A/B
5:45-6:30         *Jazz Flute Big Band Reading Session – Ali Ryerson                                                                  Sanibel
6:30-7:15          Teachers Flute Orchestra Rehearsal #3 – Shaul Ben-Meir                                                       Sanibel
7:30-8:00         Concert: Teachers Flute Orchestra – Shaul Ben-Meir                                                                Sanibel
8:00-9:30         CONCERT: Paul-Edmund Davies                                                                                                   Sanibel

           

SUNDAY, JANUARY 26, 2020

8:30-12:00       FFA Registration Open                                                                                                                     Ballroom Foyer
9:00-12:00       Exhibits Open                                                                                                                                     Vista & Marco A/B/C
9:00-9:45         *Warm-Up Flute Yoga Haney                                                                                                          Capri
9:00-10:30       Flute Choir Showcase – Raines Ensemble, Stetson, UCF                                                           Sanibel
9:30-10:15        Concert: Best All Around – Raphael/Ash/Bull                                                                             Augusta A/B
10:00-11:30     Advanced Masterclass #2 – Paul-Edmund Davies                                                                      Capri
10:00-10:50     Senior Honors Choir Rehearsal #3 – Taylor Irelan                                                                     Cove
10:00-10:50     Junior Honors Choir Rehearsal #3 – Jodi Boedekker                                                                 Belle Isle
10:30-11:15       Concert: World Treasures – Farzaneh/Cetin/Mess                                                                   Augusta A/B
11:00-11:45       *Open Flute Choir Reading Session – TBA                                                                                  Sanibel
11:00-11:45       Piccolo Master Class Winners  – Sarah Jane Young                                                                  Cove
11:00-11:45       * Flute Fundamental Workshop – Darbi Lamrani                                                                     Belle Isle
12:00                 Final Concert                                                                                                                                     Sanibel
                            2020 High School and College Young Artist Winners
                            Junior and Senior Honors Choirs
                            *Playing of the Bach Air by ALL convention attendees
2:00                   Fine



Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.